Operacja Badr (1973)

Operacja Badr
wojna Jom Kipur
Ilustracja
Wojska egipskie przekraczają Kanał Sueski na jednym z mostów.
Czas

6 – 8 października 1973 roku

Miejsce

Półwysep Synaj, Egipt

Wynik

Decydujące zwycięstwo Egiptu

Strony konfliktu
 Izrael  Egipt
Dowódcy
Dawid Elazar
Szemu’el Gonen
Awraham Mandler
Awraham Adan
Ariel Szaron
Ahmad Isma'il Ali
Sad asz-Szazili
Sad Mamun
Abd al-Munim Wasil
Siły
6 października: 1 dywizja 300–360 czołgów 8000 piechoty (460–600 na linii Bar Lewa)
8 października: 3 dywizje 640 czołgów
brak współrzędnych

Operacja Badr (ar. عملية بدر; Amalijjat Badr) lub Plan Badr (خطة بدر; Hitat Badr) – kryptonim egipskiej operacji wojskowej, w wyniku której wojska tego kraju miały 6 października 1973 roku przekroczyć Kanał Sueski i zdobyć izraelskie fortyfikacje na linii Bar Lev, co w połączeniu z syryjską ofensywą na Wzgórza Golan rozpoczęło wojnę Jom Kipur.

Operację Badr poprzedziły ćwiczenia wojskowe rozpoczęte w 1968 roku, planowanie operacyjne trwające od 1971 roku oraz działania dezinformacyjne. W początkowej fazie ataku, nazwanej Przekroczenie (العبور; al-'obur) wojska inżynieryjne użyły armatek wodnych do szybkiego utworzenia przejść w wale z piasku usypanym wzdłuż wschodniego brzegu kanału, umożliwiając przedostanie się wojskom pancernym na drugą jego stronę. Egipska piechota dokonała zaś szturmu na izraelskie fortyfikacje, na co to drugie państwo odpowiedziało kontratakiem wojsk pancernych i piechoty.

Atak zaskoczył wojska izraelskie i 7 października przeprawa była skończona, a wschodni brzeg kanału – okupowany przez pięć egipskich dywizji piechoty, które później kontynuowały swój marsz, by zająć kluczowe pozycje na przyczółkach, tworząc front o długości 160 km. Izraelskie rezerwy pancerne przybyły na front i rozpoczęły kontratak naprzeciw egipskiego miasta Ismailia, jednak został on skutecznie odparty przez siły egipskie, które następnie kontynuowały marsz, tak że z końcem 8 października Egipt okupował pas terytorium po wschodniej stronie Kanału Sueskiego sięgający 15 km w głąb terytorium nieprzyjaciela.

Oprócz przekroczenia Kanału Sueskiego Egipt skutecznie zablokował izraelskie porty na Morzu Czerwonym i Śródziemnym.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search